Pin It
Opera oferuje tzw. Speed Dial czyli stronę, na której znajdziemy okienka z miniaturami stron internetowych, które najczęściej używamy.

Speed Dial w Operze 9.x

Funkcja szybkiego wybierania daje łatwy dostęp do ulubionych stron WWW. Po otwarciu nowej karty Opera wyświetla dziewięć miniatur reprezentujących adresy WWW. Aby otworzyć stronę, kliknij odpowiednią miniaturę lub wybierz skrót klawiaturowy Ctrl + [1-9]. Aby dodać adres WWW do strony szybkiego wybierania, otwórz nową kartę i kliknij jeden z elementów, w którym znajduje się tekst „Kliknij, aby dodać stronę”. Zostanie wyświetlone okno umożliwiające wybór strony WWW z listy otwartych stron lub listy stron często odwiedzanych. Możesz też wpisać adres ręcznie. Korzystając z techniki „przeciągnij i upuść” możesz przenosić adresy z zakładek, paneli oraz dowolnych innych elementów interfejsu użytkownika zawierających adresy WWW. Aby usunąć element szybkiego wybierania, kliknij krzyżyk wyświetlany w prawym górnym narożniku miniatury. Aby zmienić kolejność elementów, skorzystaj z techniki „przeciągnij i upuść”. Jeśli upuścisz przenoszony element na zajęty prostokąt, elementy zostaną zamienione miejscami. Jeśli na zajęty prostokąt przeniesiesz adres spoza strony szybkiego wybierania, stary element zostanie zastąpiony nowym. Jeśli korzystasz z usługi synchronizacji Opera Link to zapisywane będa także ustawienia Speed Dial :] Szybkie wybieranie możemy sobie konfigurować, a poniżej podaję klika porad jak zmienić Speed Dial i dostosować go do swoich potrzeb :]

Dla wersji Opera 10.x i późniejszych - od wersji 10 Beta 1 dostępna jest konfiguracja z poziomu przeglądarki bez potrzeby edytowania plików systemowych Opery.
 • Speed Dial jako strona startowa - wejdź w Narzędzia | Preferencje i w częsci Uruchamianie wybierz z rozwijalnej listy opcję Rozpocznij z pustą kartą.
 • Większa ilość miniaturek stron oraz ustawianie tła strony Speed Dial - otwórz nową kartę z widocznymi miniaturkami. Po lewej na dole strony zobaczycie przycisk Configure SpeedDial operasd2 Otworzy się nowe okienko z ustawieniami modułu SpeedDial: operasd3 Enable background image - pozwala na włączenie i podanie lokalizacji grafiki, która ma się pokazywać jako tło Speed Dial. Możliwe jest także dopasowanie rozmiaru i ułożenia. Layout of your SpeedDial - pozwala na zmianę ilości, rozmiarów i układu miniaturek ze stronami. Hide SpeedDial - ukrywa miniaturki wyświetlając pustą stronę.
Dla wersji Opera 9.x i wcześniejszych. Zalecamy aktualizację do najnowszej wersji i nie korzystanie z wersji nieaktualnych.
 • Speed Dial jako strona startowa - wejdź w Narzędzia | Preferencje i w częsci Uruchamianie wybierz z rozwijalnej listy opcję Rozpocznij z pustą kartą.
 • większa ilość miniaturek stron - Speed Dial umożliwia domyślnie wyświetlanie 9 miniaturek stron. Aby zwiększyć tę ilość i uzyskać możliwość dodania dowolnej ilości miniturek zrób tak: - otwórz w Operze nową kartę - wpisz w adresie opera:config i enter - w polu Znajdź wpisz Speed Dial - w polu Speed Dial File znajdziesz adres pliku speeddial.ini na Twoim dysku - zapisz ten adres do pliku i zamknij Operę - odnajdź plik speeddial.ini i otwórz go - na poczatku pliku dopisz:
  [Size] Rows=3 Columns=4
  Rows to ilość wierszy Columns to ilość kolumn Zmień te wartości i dopasuj wygląd do Twojej rozdielczości ekranu. Pamiętaj, że im więcej miniaturek tym będą one mniej wyraźne. - uruchom Operę
 • Strony znajdujące się w Speed Dial mozna także uruchamiać skrótami z klawiatury Ctrl+1 do Ctrl+9. Oczywiście jeśli zwiększysz ilość stron widocznych na Speed Dial to nie będziesz mógł używać większej ilości skrótów - nie ma przecież skrótu Ctrl+10 ;)
 • własne tło w Speed Dial (obrazek lub kolor) - poradę znalazłem tutaj: - otwórz w Operze nowa kartę - wpisz w adresie opera:config i enter - w polu Znajdź wpisz skin - w polu Skin Directory znajdziesz adres pod którym umieszczona jest skórka Opery na Twoim dysku - zapisz ten adres do pliku i zamknij Operę - korzystając ze znalezionego adresu wejdź do katalogu, w którym przechowywane są skórki - znajdziesz tam archiwa .zip, w których są wszystkie pliki skórki. - otwórz archiwum skórki, którą aktualnie używasz - w archiwum znajdziesz plik skin.ini - otwórz go - na końcu pliku dopisz:
  [Speed Dial Widget Skin] Padding Left= 1 Padding Top= 1 Padding Right= 1 Padding Bottom= 1 Border= 1 Border Color= #a0a0a0 Type= BoxTile Tile Center= extra_buttons/image.gif Color=#ffffff
  - w polu Tile Center możesz podać ścieżkę do obrazku, który ma być wyświetlany jako tło. Musisz jednak dodać do archiwum ze skórką odpowiedni obrazek i podać do niego ścieżkę. Jeśli nie chcesz mieć żadnej grafiki w tle to usuń tę linię - w polu Color podaj kolor tła - następnie zapisz plik skin.ini i uaktualnij archiwum - jeśli używasz kilka skórek to zmiany musisz wprowadzić dla każdej z nich oddzielnie - na koniec uruchom Operę
 • własna miniaturka strony - poradę znalazłem tutaj. - przygotuj sobie obrazek jaki chcesz widzieć jako miniaturkę strony w Speed Dial. Koniecznie musi być to plik w formacie .PNG, najlepiej gdyby miał rozmiar 256x192. - idź do katalogu swojego profilu. Adres znajdziesz klikając tutaj - otworzy się nowe okienko pokazujące gdzie na dysku znajduje się katalog z Twoim profilem. - wyłącz Operę - gdy już go odnajdziesz wejdź do katalogu profile\thumbnails - tutaj właśnie Opera przechowuje miniaturki stron. Wystarczy, że podmienisz te istniejące na własne przygotowane wcześniej. - włącz Operę
Jesli znacie jeszcze jakieś ukryte ustawienia to dopiszcie w komentarzu - dorzucę je do wpisu :] Pozdrawiam serdecznie :] P.S. Viva Espana !!!!!!!!!!!!!