Pin It
Usługa nieaktywna
W najnowszych wersjach przeglądarki Opera usługa Widgets została wyłączona i nie będzie dłużej wspierana. Widgety zostały zastąpione przez Rozszerzenia do przeglądarki Opera, których katalog znajdziesz tutaj.

Widgety Opery to małe aplikacje, spełniające różne funkcje od wyświetlania prognozy pogody do obsługi takich stron jak Facebook czy Twitter. Aktualnie dostępnych jest ponad 1 200 rożnych widgetów, mniej i bardziej przydatnych, wspomagających komunikację ale także służących do zabawy i rozrywki.

Od wersji 10.10 build 1840 możliwe stało się uruchamianie widgetów bez konieczności uruchamiania samej Opery. Widgety stały się więc małymi, zewnętrznymi programami, które można uruchamiać jak każdy inny program i w podobny sposób zarządzać nimi. W artykule przedstawiam sposób zarządzania widgetami.

Instalacja Proces instalacji przebiega za pośrednictwem Opery nawet jeśli widget ściągniemy poprzez inną przeglądarkę. Warunkiem instalacji i uruchamiania widgetów jest zainstalowana Opera na Twoim komputerze. Przy czym nie musi być ona włączona aby widget działał.

Dostępnych jest kilka sposobów instalacji wybranego modułu:
  • ściągnij widget za pomocą Opery — zostanie on automatycznie zainstalowany i uruchomiony.
  • kliknij dwukrotnie na pliku o rozszerzeniu .wgt jeśli ściągnąłeś go za pomocą innej przeglądarki
  • przeciągnij i upuść plik .wgt na otwarte okno Opery
  • wpisz komendę w konsoli systemowej. Na przykładzie Windowsa: opera.exe -widget [ścieżka widgetu]\[nazwa widgetu].wgt
Instalację widgetów pokaże na przykładzie systemu Windows.
Instrukcję instalacji dla systemu MacOS i Linux znajdziesz na stronie Opera Desktop Widgets evolved.
Posłużę się widgetem integrującym się z Twitterem. Jest on dostępny pod tym linkiem - http://labs.opera.com/downloads/twitter.wgt. Po kliknięciu na odnośnik i pobraniu widgetu, uruchamiamy go sposobem opisanym powyżej. Ukaże się nam okno: operawidget001 Widzimy nazwę oraz informację czy dany widget odczytuje/zapisuje informacje z naszego komputera. Warto zwrócić uwagę na tę opcję gdyż chroni ona naszą prywatność. Pamiętać należy, że niektóre widgety aby działały będą musiały mieć dostęp do danych zgromadzonych na naszym komputerze. Nieco niżej widać ścieżkę instalacyjną czyli katalog w którym widget zostanie zainstalowany oraz informacje gdzie zostaną dodane skróty do widgetu (Pulpit, Menu Start, pasek szybkiego uruchamiania). Aby zmienić opcje instalacji (w tym katalog) klikamy na przycisk Customize... operawidget002 Możemy tutaj zmienić zarówno nazwę widgetu, katalog w którym będzie on zainstalowany oraz miejsca, w których zostanie dodany skrót do widgetu. gdy ustawimy wszystkie opcje klikamy OK, a następnie Install. Otrzymamy informację, że widget został zainstalowany i jest gotów do użycia. Możemy odznaczyć pole, które pozawala na uruchomienie widgetu po kliknięciu Zakończ po czym wciskamy ten właśnie przycisk. Widget zostanie uruchomiony: operawidget004 Podajemy teraz naszą nazwę użytkownika i hasło do naszego profilu na Twitterze. Po chwili nasz widget wczyta zawartość z Twittera: operawidget005 I w ten sposób nasz widget jest gotów do działania. Skrót do niego znajdziesz w menu Start, a także na pulpicie i pasku szybkiego uruchamiania jeśli wybrałeś utworzenie tam skrótów. Gdy klikniemy w okienku działającego widgetu prawym klawiszem myszy dostępne będzie menu kontekstowe z opcjami dla danego widgetu: operawidget008 Można tutaj zmienić ustawienia wyświetlania oraz inne opcje dostępne dla danego modułu. Odinstalowanie widgetów Aby usunąć widget należy posłużyć się systemowym panelem Dodaj/Usuń programy. Dokładnie tak samo jak podczas odinstalowania każdego innego programu dla Windows
  • Panel Sterowania Dodaj/Usuń programy w systemie Windows XP i poprzednich
  • Panel Sterowania Programy Odinstaluj programy w systemie Windows Vista
Odinstalowanie widgetu nie usunie zapisanych opcji więc jeśli będziemy chcieli ponownie zainstalować i uruchomić jakiś widget nasze ustawienia zostaną przywrócone. UWAGA! Od wydania 10.5 build 3260 w Operze wbudowany jest panel do zarządzania tymi małymi dodatkami. Można uruchamiać i odinstalować widget bezpośrednio z poziomu Opery, nie trzeba sięgać do panelu odinstalowania programów w Windows. Nadal widgety mogą zostać uruchomione bez działającej Opery za pośrednictwem menu Start, ale zarządzanie nimi znacznie uproszczono. Importowanie istniejących widgetów ze starszych wersji Opery Jeśli mieliśmy już wcześniej jakieś widgety i korzystaliśmy z nich w poprzednich wersjach Opery można je łatwo zaimportować.
  • ściągamy Operę w wersji 10.10 build 1840
  • instalujemy tę wersję Opery
  • po uruchomieniu ujrzymy okno operawidget006 Wybieramy tutaj, które z naszych widgetów mają zostać zaimportowane. Nieco niżej ustawiamy katalog, do którego zostaną one przeniesione. Dobrym pomysłem jest zmiana domyślnego katalogu na własny.
  • Po krótkiej chwili widgety zostaną zaimportowane operawidget007
Od teraz są one dostępne w menu Start lub w katalogu, którego lokalizację ustawiliśmy.

Katalog widgetów Ich lista dostępna jest na stronie http://widgets.opera.com/category/. Są one pogrupowane w kategorie tematyczne. Aby zainstalować któryś z nich, wybieramy go z listy i klikamy na przycisk Launch - rozpocznie się proces instalacji opisany powyżej. Polecam przejrzenie katalogu z widgetami i testy wybranych modułów. Programiści Opery zapowiadają dalsze prace nad tą funkcjonalnością, jeśli pojawi się coś nowego uaktualnię artykuł. Pozdrawiam :)