Pin It
Usługa nieaktywna
W najnowszych wersjach przeglądarki Opera usługa Unite została wyłączona i nie będzie dłużej wspierana.

Nowa usługa Opera Unite pozwala na bezproblemową wymianę zdjęć, muzyki, plików i notatek. Wszystkie Twoje zdjęcia, muzykę, pliki, notatki, strony możesz udostępniać swoim znajomym nigdzie ich nie wysyłając! Wszystko spokojnie leży na Twoim dysku. Podajesz jedynie adres widoczny w danej usłudze Unite i musisz mieć uruchomioną Operę. A jakby tego było mało to do dyspozycji masz także prywatny pokój czatowy (dla staruszków - IRCowy ;) ).

Na czym to polega? Opera Unite pozwala na tworzenie aplikacji bezpośrednio łączących ze sobą komputery użytkowników – wystarczy by korzystali z przeglądarki. Dzięki temu udostępnianie wybranych danych odbywa się tak prosto jak pobieranie ich z Internetu. Bez żmudnego wgrywania, bez rejestracji, bez tłumaczenia. Szybko, prosto i wygodnie, a ważne jest także to, że cała usługa nie bazuje na jakiś nowych rozwiązaniach. Wykorzystuje istniejące techniki co pozwala na bezproblemowe rozszerzanie tej usługi o nowe funkcje!

Co trzeba zrobić?
  • ściągnąć najnowszą wersję przeglądarki Opera z wbudowaną funkcją Unite ze strony http://unite.opera.com/ - polska wersja jest dostępna podczas instalacji.
  • zainstalować i uruchomić przeglądarkę
  • w lewym dolnym rogu znajdziesz ikonkę Unity operaunite01 i wybierz Konfiguruj | Włącz Opera Unite
  • uruchomisz w ten sposób kreatora usługi, który po krótkim wprowadzeniu poprosi o
  • zalogowanie się. Jeśli jesteś użytkownikiem My Opera lub Opera Link to podajesz tutaj swoją nazwę i hasło. Jeśli nie - Opera Unite pozwoli Ci na szybką rejestrację.
  • następnym krokiem jest podanie nazwy komputera. Możesz edytować tylko część tej nazwy - reszta adresu pozostaje niezmienna i jest wyświetlana na bieżąco nieco wyżej.
  • otworzy się nowa strona w tle operaunity02 oraz dodatkowo nowy pasek boczny, który to opiszę szerzej wraz z wyjaśnieniem usług
Podstawowe usługi Opera Unite Opisywane tutaj usługi przemawiają do nas niestety angielskim językiem, ale Opera polski język zna i zapewne wkrótce i ta usługa zostanie przetłumaczona. Wszystkie podstawowe usługi dostarczane są z przeglądarką - nie trzeba ich instalować oddzielnie. Warto wspomnieć na początek, że wszystkie usługi możemy udostępnić publicznie (dla znających adres naszej strony), na hasło lub nie udostępniać wcale - wtedy usługa będzie całkowicie prywatna i dostępna tylko dla nas. - strona główna naszych usług operaunite03 czyli miejsce podglądowo - informacyjne. Znajdziemy tu zapis o wszystkich naszych uruchomionych usługach, możemy skorzystać z wyszukiwarki osób na portalu MyOpera. Jeżeli mamy tam swoje konto wyświetli się tutaj link do naszego profilu. Można tutaj także edytować krótką notatkę dla odwiedzających. - file sharing - udostępnianie plików operaunite04 jeśli chcesz udostępnić komuś plik, dokument to wystarczy, że podczas pierwszego uruchomienia tej usługi wskażesz Operze katalog, w którym te pliki się znajdują i podasz znajomemu link widoczny w polu Send this URL to share the files:. Bez wysyłania plików. Bez limitów i zakładania kont. Do tego możesz określić, czy plik ma być dostępny publicznie, na hasło czy tylko dla Ciebie. - lodówka operaunite05 czyli magnesiki ze strusiem Pędziwiatrem i karteczki "Kup chleb", "Wyrzuć śmieci" etc. Tyle tylko, że tutaj lodówka jest wirtualna, a adresat notki może mieszkać na drugim końcu świata. Podajemy treść i adres e-mail aby po chwili zobaczyć karteczkę przylepioną do lodówki. Polskie znaki działają, choć ozdobna czcionka podczas edycji jest nieco nieczytelna. - media player operaunite06 czyli biblioteka muzyki + odtwarzacz. Podczas pierwszego uruchomienia wskazujemy katalog, który chcemy udostępnić. Wszystko wewnątrz tego katalogu dopisywane jest do listy. Poruszamy się po niej jak po normalnej stronie internetowej. Wejdź do katalogu tak aby wyświetlić listę plików muzycznych. Z lewej strony każdego tytułu masz start odtwarzacza muzyki. U góry strony - kilka podstawowych opcji odtwarzaczy - powtarzanie, sortowanie, wyszukiwarkę, autoplay i mieszanie utworów. Natomiast klikając prawym klawiszem myszy na tytuł utworu i wybierając Zapisz element docelowy jako... można ściągnąć wybrany plik na dysk.
Aby ściągnąć kilka plików, lub wszystkie pliki z katalogu można posłużyć się panelem Odnośniki i posługując się polem szukania w tym panelu ograniczyć pliki do wybranego formatu. Następnie zaznaczyć na liście wybrane utwory (z Ctrl lub Shift) oraz zakończyć, klikając prawym klawiszem myszy na tytuł wybranego utworu i wybierając Zapisz element docelowy jako...
- photo sharing - czyli udostępnianie zdjęć w postaci albumów operaunite07 Podczas pierwszego uruchomienia wskazujemy katalog, który chcemy udostępnić. Wszystko wewnątrz tego katalogu dopisywane jest do listy. Poruszamy się po niej jak po normalnych katalogach. Wejdź do katalogu tak aby wyświetlić listę plików graficznych wraz z miniaturkami. Oczywiście każde zdjęcie można powiększyć klikając na miniaturkę. Po powiększeniu można od razu komuś wysłać pocztą e-mail lub uzyskać oryginalny rozmiar zdjęcia.
Aby ściągnąć kilka plików, lub wszystkie pliki z katalogu można posłużyć się panelem Odnośniki i posługując się polem szukania w tym panelu ograniczyć pliki do wybranego formatu. Następnie zaznaczyć na liście wybrane utwory (z Ctrl lub Shift) oraz zakończyć, klikając prawym klawiszem myszy na tytuł wybranego zdjęcia i wybierając Zapisz element docelowy jako...
- the longue czyli kanapa albo jak kto woli - pokój czatowy operaunite08 Po kliknięciu Invite otworzy się okienko z adresem. Przekaż go znajomemu, a będzie mógł wejść na czat i prowadzić rozmowę (włączając uśmieszki ;) ). Oczywiście możesz ustawić hasło na pokój jeśli nie chcesz aby był dostępny publicznie. - web server czyli internetowy serwer z przeglądarki? operaunite09 Podczas pierwszego uruchomienia podajesz katalog, który chcesz udostępnić. Wrzucasz tam swoje pliki html, a one są przetwarzane na normalną stronę www. Nie wiem dokładnie jak to działa i jakie ma ograniczenia, ale gdzieś już słychać pytania: "Czy da się to zintegrować z WordPressem" ;) Jest też Kosz, ale każdy wie na co jest kosz przeznaczony :) Każdą z usług możemy włączyć/wyłączyć, usunąć lub edytować jej nazwę i właściwości. Trzeba na liście usług kliknąć prawym klawiszem myszy i wybrać odpowiednią opcję. I jeszcze na koniec bonus - Opera udostępniła API dla programistów, więc można się spodziewać wielu kolejnych usług bazujących na Unite
Opera Unite gives developers access to powerful APIs to develop amazing Opera Unite services. We have detailed documentation to get your started at http://dev.opera.com/articles/unite/.
Jestem już umówiony na testy organoleptyczne z osobami, które przekonałem do Jedynie-Słusznej-Przeglądarki - nie omieszkam podzielić się wrażeniami. Więcej informacji na pewno w postach (tag: opera). P.S. Przy tworzeniu tego artykułu korzystałem z odkryć własnych oraz opisów usługi dostępnych na WebHosting.pl. Polecam odwiedziny - to świetne źródło informacji :) P.S. Polecam także świetne jak zwykle poradniki pana Pawła Wimmera Tworzenie serwera Unite - http://komputipsy.blogspot.com/2009/06/opera-unite-tworzenia-serwera.html Udostępnianie plików - http://komputipsy.blogspot.com/2009/06/opera-unite-pliki-na-tacy.html Inne serwisy Unite - http://komputipsy.blogspot.com/2009/06/opera-unite-inne-serwisy.html