Pin It
JavaScript użytkownika to narzędzia w postaci skryptów, które rozszerzają funkcje i możliwości przeglądarki. Skrypty Java mogą być używane do naprawiania skryptów na stronach - Opera używa browser.js, który automatycznie naprawia niekompletne strony (więcej szczegółów tutaj http://www.opera.com/docs/browserjs/). Dzięki skryptom można także rozszerzyć funkcje Opery, modyfikować treść stron lub zastępować je własną zawartością. Niniejszy poradnik pokazuje w jaki sposób korzystać z takich skryptów i co dzięki nim możemy uzyskać.
Artykuł jest wolnym tłumaczeniem Useful User JavaScripts for Opera autorstwa Tamila.
User JavaScript is a powerful tool and it can be used for many purposes. In English language You find this tips on Useful User JavaScripts for Opera by Tamil.
Instalacja i usuwanie
 • utwórz katalog o nazwie userjs. Zalecane jest aby taki katalog powstał w profilu uzytkownika przeglądarki. Kliknij tutaj aby sprawdzić w jakim katalogu powinno się utworzyć userjs
 • otwórz Operę i wejdź w Menu Narzędzia → Preferencje... → Zaawansowane → Zawartość → Opcje JavaScript... → Pliki JavaScript użytkownika. W wersji angielskiej będzie to Tools → Preferences... → Advanced → Content → JavaScript Options... → User JavaScript files
 • kliknij przycisk Choose... i znajdź katalog userjs, który przed chwilą utworzyłeś.
 • aby zainstalować nowy skrypt po prostu skopiuj go do katalogu userjs. Prawidłowy skrypt powinien mieć rozszerzenie *.js lub *.user.js
 • aby odinstalować skrypt po prostu usuń plik z katalogu userjs
 • aby zablokować skrypt zmień jego nazwę z *.js na *.js.x
 • za każdym razem gdy dodasz nowy skrypt musisz uruchomić Operę ponownie aby skrypt stał się aktywny.
Download skryptów Paczkę ze skryptami jak i kilkanaście z nich oddzielnie możecie znaleźć w artykule Useful User JavaScripts for Opera autorstwa Tamila. Przykładowe skrypty i ich działanie Poniżej przedstawiam i krótko opisuję kilka skryptów, których sam używam i uważam za przydatne rozszerzające działanie Opery.
 • Autosizer Skrypt ten rozszerza możliwości podczas przeglądania duży obrazów i fotografii. Po jego instalacji w prawej, górnej części strony po najechaniu tam kursorem myszki, ukaże się dodatkowe menu, dzięki któremu możemy regulować wielkość obrazka autosizer1
  Zdjęcie pochodzi z albumu Kasi | Photos from Kate albums Dostępnych jest kilka opcji zmieniających ułożenie grafiki: - Orginal - oryginalny rozmiar grafiki - Shrink to Fit - dopasuj do rozmiaru okna - Maximize - maksymalizacja - Fit to Width - dopasuj do szerokości - Fit to Height - dopasuj do wysokości Skrypt działa szybko i bez problemów zmienia rozmiar zdjęć.
 • Breadcrumb URL Breadcrumb URL wstawia w lewej, górnej części strony hiperłącze z aktualnym adresem oraz z katalogami w bieżącym adresie. Bardzo użyteczne jeśli przeglądasz strony za pomocą trybu pełnoekranowego.
 • Get feed link I kolejny dodatek ułatwiający pracę w trybie pełnego ekranu. Ten skrypt wstawia ikonki kanałów RSS dostępnych na odwiedzanej stronie. Ikonki pojawiają się w lewej, górnej części strony. Jeśli kanałów na stronie jest kilka pojawi się odpowiednia ilość ikonek.
 • Power drag Skrypt ten pozwala na zmianę wielkości pól tekstowych, pól do zaznaczenia, ramek i obiektów za pomocą klawisza Shift i myszki. Z niewiadomych mi przyczyn nie we wszystkich polach jest taka możliwość, ale używam wersji Beta Opery więc może to dlatego. W każdym razie bardzo przydatnie zwłaszcza przy regulacji wielkości pól tekstowych na forach, stronach etc.