Pin It

Opera Max to program na smartphony z systemem Android, który pomoże zaoszczędzić transfer internetowy z Twojego pakietu danych. Podobną opcję często maja wbudowane przeglądarki internetowe (Chrome, Opera), ale ten program robi coś więcej. Najkrócej rzecz ujmując usługa częściowo kieruje ruch internetowy na serwery Opery, gdzie zostaje skompresowany i odesłany do nas, co pozwala na oszczędność transferu. Nie kompresuje połączeń szyfrowanych i streamingu. Na stronie producenta można wyczytać, że oszczędność może wynieść nawet 50% - a jak jest w rzeczywistości?
Korzystam z usługi Opera Max od 2 miesięcy, aktualnie usługa jest w fazie bety i jest bezpłatna. W przyszłość producent planuje pobierać opłaty za tę usługę - czy warto wydać aby zaoszczędzić?
Przez dwa miesiące regularnego użytkowania oszczędziłem ok. 20% transferu. W tym czasie ogólna ilość ściągniętych danych to ok. 2,5 GB, a Opera Max zaoszczędziła w tym czasie ok. 500 MB danych. Sposób ten nie działa z połączeniami szyfrowanymi i dobrze, mając na uwadze, że cały ruch kierowany jest na serwery Opery. Sam program zainstalowany w telefonie umożliwia również blokowanie aplikacji, aby nie pobierały żadnych danych z Internetu. Należy również wspomnieć, że program sam wyłącza kompresję gdy korzystamy z Wi-Fi. Co do samego działania programu nie mam zastrzeżeń, jest miły dla oka, generuje dokładne statystyki nie zawiesza się i nie sypie błędami.
operamax03 operamax02 operamax01
Poniżej krótkie posumowanie liczbowe, najlepiej wypadają programy ściągające tekst oraz "społecznościówki" (nie ma aplikacji Facebooka, nie mam jej zainstalowanej - uważam ją za jeden z najgorszych programów na Androida).

Łyżka dziegciu teraz, bo o ile koncepcja jest niezła to mam kilka uwag.

  • Opera Max nie działa z usługami streamingu co jest największym minusem, ponieważ to właśnie takie serwisy generują u mnie największy ruch i pożerają dane z pakietu.

  • producent zarzeka się, że prywatność chroni porządnie, niemniej trzeba mieć na uwadze wątpliwości dotyczące takiego rozwiązania. Cały, nieszyfrowany ruch kierowany jest poprzez sieć VPN na serwery Opery. Nie mam najmniejszego powodu aby nie wierzyć producentowi jeśli chodzi o prywatność, ale...

  • zużycie baterii - nie przeprowadziłem dokładnych testów, ale mam wrażenie, że od czasu gdy Opera Max jest stale włączona mój LG L9 wykazuje większy apetyt na energię. Szacuję, że ok. 15% szybciej spada znacznik napełnienia baterii.

  • planowane opłaty za korzystanie z tej usługi - jeśli koszt Opery Max będzie większy niż koszt wykupienia dodatkowego lub większego pakietu danych, to cała koncepcja legnie w gruzach, a program będzie zbędny.

Podsumowanie zatem może być tylko jedno - idea jest niezła, a przydatność zależy od użytkownika i tego w jaki sposób korzysta on ze swego sprzętu i jakie usługi mają aktywne pobieranie danych z Internetu. Jeśli usługa będzie dalej rozwijana i pozostanie bezpłatna lub jej cena będzie niska to może być bardzo przydatna i generować spore oszczędności.


Przydatne linki:
http://www.opera.com/pl/mobile/max/android - oficjalna strona projektu
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.opera.max - strona aplikacji w sklepie Google Play