Pin It

Nowe wydanie na weekend obejmuje zmiany głównie dla Opery dla UNIX/Linux. Wydanie zawiera sporo łatek m.in.: na problemy z zawieszeniem przeglądarki, poprawiające obsługę, uaktualniające widgety oraz część błędów z czcionkami.

Na konferencji I/O Google udostępniło kodek VP8. Firma przygotowała także kontener WebM, czyli video w formacie VP8 z dźwiękiem zakodowanym za za pomocą Vorbis. Obok takich graczy jak Mozilla, Google Chrome, Adobe, AMD czy Skype zaimplementowanie rozwiązania do swoich produktów obiecała też Opera. WebM ma przynieść ze sobą dopasowywanie pasma transferu do możliwości łącza, wysoki poziom kompresji mediów przy zachowaniu wysokiej jakości wideo i prostotę wdrożenia, zarówno do programów jak i urządzeń.

Opera jak zawsze udostępniła w takich przypadkach kompilację przeglądarki z Laboratorium. WebM dołączono do specjalnych wydań dla Windows oraz Linux. Więcej informacji na temat nowego rozwiązania znajdziecie na Opera Labs oraz Dev Opera. Warto wspomnieć, że filmy wideo są już dostępne w nowym formacie m.in.: na YouTube. Wprawdzie na razie jako funkcja eksperymentalna, ale przy takim wsparciu WebM może się błyskawicznie rozwijać

Uwaga - to jest testowa wersja developerska; zawiera najnowsze zmiany, ale może także zawierać nieznane błędy, powodować zawieszenie przeglądarki i utratę danych w przypadku wystąpienia błędów. W zasadzie może także nie działać w ogóle.

Download i lista zmian http://my.opera.com/desktopteam/blog/2010/05/21/fonts-usability-widgets-oh-my Wersja eksperymentalna z WebM http://labs.opera.com/news/2010/05/19/ Ten build nie jest rozprowadzany za pomocą systemu automatycznej aktualizacji. Wersja ta posiada działającą usługę Opera Unite. Wersja ta posiada działającą usługę Opera Link. Wersja ta posiada działającą usługę zewnętrznych widgetów Opery. Dostępna jest polska wersja językowa (z wyjątkiem niektórych aplikacji Unite).