Pin It

keepass banner

Kto używa haseł? Gdziekolwiek i jakichkolwiek? Niemal wszyscy. A kto używa różnych, trudnych do odgadnięcia haseł? O stosowaniu skomplikowanych i niejednorodnych haseł napisano już wiele, a i tak spora liczba użytkowników stosuje jedno do wielu usług. I często jest to imię kota…
Pal sześć jeśli jest to dostęp do chatu ale jeśli hasło dostępu do naszego konta z naszą żenującą wypłatą? Wymyślanie fraz, które same w sobie nie znaczą nic, ale są łatwe do zapamiętania to oddzielna sztuka.
No i nawet jeśli coś wymyślimy to powinniśmy jedno hasło stosować na jednej stronie/koncie pocztowym/komunikatorze etc. Nie tak dawno wyciekła spora baza danych z Wykopu i sporo haseł udało się odkodować co oznacza, że nie były odpowiednio „silne”. A dodatkowa słabość takiego hasła to fakt, że jego właściciel stosuje je na różnych stronach.

Możemy wykorzystać małą sztuczkę i posłużyć się programem KeePass.

Służy on do przechowywania naszych haseł. Są one szyfrowane i zabezpieczone jednym głównym hasłem, plikiem klucza lub kontem użytkownika Windows. Program potrafi także generować nowe hasła o wybranej złożoności. Niniejszy art opisuje krótko funkcje i sposób korzystania z programu.


Program można ściągnąć ze strony http://keepass.info/download.html
Warto od razu ściągnąć polski pakiet językowy ze strony http://keepass.info/translations.html
Proponuję ściągać wersję 2.x programu. Ma kilka nowych funkcji, a porównanie z wersją 1.x możecie znaleźć tutaj.

Po ściągnięciu i zainstalowaniu warto od razu wypakować archiwum z polskim tłumaczeniem do katalogu gdzie zainstalowaliśmy KeePass. Dzięki czemu od razu po uruchomieniu mamy aktywny polski język. Tłumaczenie możemy także zmienić klikając w menu Podgląd Zmień język...
Na początek musimy utworzyć nową bazę danych z naszymi hasłami i zabezpieczyć ją. Na górnym pasku menu klikamy Nowy...

keepass02

I teraz rzecz bardzo ważna. Określamy sposób i siłę zabezpieczenia naszych haseł. Możemy skorzystać z kilku możliwości bądź wybrać jedną z nich.

keepass03

– podanie głównego hasła. Przy czym pamiętajmy aby było w miarę skomplikowane. Chroni przecież nasze pozostałe. Podajemy go dwukrotnie, siłę hasła obrazuje kolorowy pasek położony nieco niżej.
– podanie pliku klucza. Tworzymy plik, który jest kluczem. Zapisujemy go najlepiej na zewnętrznym nośniku np. na pendrivie i gdy uruchamiamy KeePass wskazujemy ów plik.
– przypisanie do konta Windows. Problem w tym, że potrzebna jest pełna kopia konta użytkownika oby odtworzyć profil gdy np. sformatujemy dysk. Sama nazwa użytkownika nic nie da. Raczej korzystajcie z dwóch pierwszych sposobów.

W kolejnym kroku możemy ustalić szczegóły dotyczące naszej bazy

keepass04

W zakładce Ogólne warta uwagi jest opcja Domyślna nazwa użytkownika w nowych wpisach – jeśli używamy często jednego nicka to wpisujemy go tutaj, a będzie on automatycznie ustawiany jako nazwa użytkownika w nowo dodawanych hasłach. W pozostałych zakładkach opcje domyślne są odpowiednio dobrane dla przeciętnego użytkownika.
Po kliknięciu OK utworzymy naszą bazę haseł i pokaże się nam główne okno programu. Po prawej mamy grupy haseł – to coś jak foldery i podfoldery. Klikając prawym klawiszem myszy na nazwę którejś z grupy wywołamy menu pozwalające nam nią zarządzać.

keepass05

Możemy utworzyć sobie nowe grupy i oddzielnie zapisywać hasła do banków, sklepów, poczty czy komunikatorów. To drobny pomysł ale sprawdza się w zachowaniu względnego porządku przy rosnącej licznie haseł.
Ok, czas dodać pierwsze hasło, a żeby było trudniej to wygenerujemy coś naprawdę trudnego :) Klikamy na grupę w której hasło ma się pojawić i z menu na górze klikamy ikonkę kluczyka lub z menu Edytuj wybieramy Dodaj Wpis.

keepass06

Otworzy się nowe okienko, w którym możemy zdefiniować nowe hasło.

keepass07

Oprócz tytułu, danych do logowania możemy także określić adres internetowy usługi do której hasło tworzymy oraz dodać notatki. Obok pola z hasłem Powtórz: umieszczono przycisk który otwiera generatora haseł.
Generator haseł można także otworzyć klikając w menu Narzędzia Generuj Hasło...

keepass08

Obok długości hasła możemy też ustawić zakres znaków jakie ma stosować generator podczas tworzenia losowego hasła. W zakładce Podgląd mamy listę przykładowych haseł, które spełniają warunki ustawione w pierwszej zakładce.
Po kliknięciu OK losowo wygenerowane hasło zostanie skopiowane do pól Hasło: i Powtórz:. Przy tworzeniu nowego wpisu z hasłem możemy ustawić także dodatkowe opcje: kolory dla wpisu, auto-uzupełnianie na stronach www, dodawać załączniki. Warto przejrzeć pozostałe zakładki podczas tworzenia nowego wpisu w bazie.

Na koniec kilka słów o jeszcze jednej ciekawej opcji, a mianowicie synchronizacji naszej bazy. Dzięki temu możemy ją skopiować na pendriva i bezproblemowo aktualizować bazę gdy uzupełniamy ją o nowe wpisy.

Na początek utworzymy kopię naszej bazy danych. W tym celu wkładamy do USB kluczyk i z menu programu KeePass wybieramy Plik Eksportuj...

keepass10

Z listy dostępnych formatów wybieramy KeePass KDBX (2.x), a w polu Eksportuj do odnajdujemy naszego pendriva i zapisujemy na nim kopię naszej bazy.

Gdy dodamy jakieś nowe hasła do naszej bazy możemy szybko i w prosty sposób uaktualnić kopię naszej bazy na kluczyku USB.
Z menu programu wybieramy Plik Synchronizuj Synchronizuj z plikiem...

keepass09

Wybieramy teraz plik na pendrivie, który utworzyliśmy podczas eksportu i synchronizacja rozpocznie się. Proces ten trwa krótko, a po jego zakończeniu kopia naszej bazy na kluczu USB jest tożsama z bazą na naszym komputerze.

KeePass jest prosty w obsłudze, minimalnie obciąża komputer i posiada całkiem sporo przydatnych funkcji. Jeśli nigdy nie używałeś takiego oprogramowania to może warto zacząć właśnie od KeePass i tworzyć trudne hasła w mgnieniu oka :) Jeśli zaś korzystasz z innego programu do zarządzania hasłami, a nie spełnia on Twoich oczekiwać – żaden problem. KeePass potrafi importować bazy danych z innych tego typu programów i konwertować je do własnego formatu.

Polecam :)

KeePass
Strona wwwhttp://keepass.info/
Wersje językowehttp://keepass.info/translations.html
Dodatkowe pluginyhttp://keepass.info/plugins.html
Forumhttp://sourceforge.net/projects/keepass/forums