Pin It

opera1000

Wczoraj programiści Opery wydali stabilną, dziesiątą wersję przeglądarki.
Od wydania Relase Candidate niewiele się zmieniło, ale często tak bywa, że brak rażących błędów zamienia wersję RC w stabilną. 10. działa bardzo sprawnie, wady wersji testowych zostały usunięte i pozostaje się cieszyć, że przeglądarka rozwija się oferując ciągle nowe rozwiązania.

Jakie nowości znajdziemy w Operze i czym zaskoczyli nas jej twórcy?

 • Opera Turbo – czyli kompresja stron gdy nasz połączenie internetowe drastycznie zwalnia. Funkcja bardzo przydatna w podróży, znana z Opery Mini (dla urządzeń przenośnych). Opera potrafi samodzielnie monitorować prędkość naszego internetowego połączenia i uruchomić „dopalacz” wtedy gdy to konieczne. Minusem jest niższa jakość grafik.
 • Nowy wygląd – rzecz gustu. Jednym się podoba, innym mniej. Jak dla mnie jest nieco zbyt… błyszcząca ;) Ale na szczęście do Opery jest cała masa skórek (Narzędzia Wygląd... Znajdź więcej skórek lub http://my.opera.com/community/customize/skins/) więc bez problemu znajdziemy miły naszemu oku ubiór dla przeglądarki. Minusy – niektóre starsze skórki nie są do końca dopasowane do wersji 10 i niektóre elementy mogą wyglądać dziwnie.
 • Przeglądanie w kartach – czyli miniaturki stron na pasku zakładek. Do kilku otwartych stron w oknie już się przyzwyczailiśmy – taką funkcjonalność oferuje już nawet Internet Explorer. Nowością jest fakt, że możemy rozszerzyć pasek zakładek i wyświetlać miniaturki stron. Wystarczy kliknąć dwa razy na skrajną belkę na pasku zakładek lub kliknąć ją i pociągnąć w dół.

  opera1001

  Miniaturki są generowane szybko i bez problemów. Minusem jest fakt, że miniaturki pochłaniają sporą część ekranu kosztem strony, którą wyświetlamy. Raczej nie będę korzystał z tej funkcji, choć pracując w większych rozdzielczościach to na pewno bardzo przydatna opcja.

 • Speed Dial – w końcu z możliwością konfiguracji (pisałem o tym tutaj). Możemy określić ile miniaturek stron ma się pokazywać w szybkim uruchamianiu, określić tło lub ukryć je permanentnie.

  opera1002

 • Sprawdzanie pisowni – czyli nie rób byków, korzystaj ze słowników ;) Oczywiście słownik polski jest dostępny, a nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy w prosty sposób zainstalowali kilka innych (jak to zrobić opisałem tutaj). I korzystali z nich naprzemiennie. Warto dodać, że sprawdzanie pisowni działa w całej Operze, a więc także w…
 • Klient pocztowy – czyli zintegrowany z przeglądarką klient poczty elektronicznej oraz książka adresowa. Korzystam od dawna i bardzo sobie chwalę. Prosto, funkcjonalnie z obsługą IMAP i POP3, ze śledzeniem wątków i obsługą wielu kont pocztowych.
 • Prędkość działania – nowy silnik przeglądarki wyświetla strony żwawo i bez zbędnych opóźnień. Odczułem wyraźną różnicę między wersją 9.6 a 10, a twórcy Opery już pracują nad kolejną wersją silnika. Przy tym Opera nie pożera ogromnych ilości mocy procesora i RAMu. Z moich amatorskich doświadczeń dużo mniej niż Firefox o IE już nie wspominając ;)
 • Opera Dragonfly – czyli narzędzie dla twórców stron internetowych o sporych możliwościach i nareszcie w ojczystym języku.

  opera1003

 • Różności – 100% w teście ACID 3, wsparcie dla czcionek CSS3, sesje, synchronizacja zakładek (tutaj znajdziesz instrukcję), czytnik kanałów RSS, automatyczne aktualizacje i zgłaszanie błędów oraz cała masa innych przydatnych opcji i funkcjonalności.

Mocno zachęcam do ściągnięcia i wypróbowania. To znakomity produkt, dostępny całkowicie za darmo. Opera znacznie umili nam surfowania po internetowych czeluściach, pomoże w komunikacji i sprawi, że Internet będzie bardziej przyjazny i ciekawszy :)

Download:
Opera 10.00 Final
Lista zmian:
http://my.opera.com/desktopteam/blog/opera-10-goes-final

Ten build jest rozprowadzany za pomocą systemu automatycznej aktualizacji. Wersja ta nie posiada działającej usługi Opera Unite (będzie obecna w wersji 10.10). Dostępna jest polska wersja językowa.

„W Operze zawsze pracowaliśmy ciężko, by zainicjować nowe sposoby ulepszenia indywidualnych wrażeń wynikających z przeglądania Internetu. Opera Turbo jest naszą najnowszą innowacją, którą, jak sądzimy, każdy powinien spróbować, bowiem wszyscy mamy czasem do czynienia z wolnym połączeniem. Teraz jest już rozwiązanie, w dodatku zupełnie darmowe. Jesteśmy podekscytowani, oferując światu Operę 10 i mamy nadzieję, że jeszcze więcej ludzi odkryje to, co wie już 40 mln użytkowników: przeglądanie z Operą czyni Internet miejscem bardziej bezpiecznym, przyjemnym i interesującym”.
Jon von Tetzchner, prezes Opera Software