Pin It
opera1000 Wczoraj programiści Opery wydali stabilną, dziesiątą wersję przeglądarki. Od wydania Relase Candidate niewiele się zmieniło, ale często tak bywa, że brak rażących błędów zamienia wersję RC w stabilną. 10. działa bardzo sprawnie, wady wersji testowych zostały usunięte i pozostaje się cieszyć, że przeglądarka rozwija się oferując ciągle nowe rozwiązania. Jakie nowości znajdziemy w Operze i czym zaskoczyli nas jej twórcy?
  • Opera Turbo - czyli kompresja stron gdy nasz połączenie internetowe drastycznie zwalnia. Funkcja bardzo przydatna w podróży, znana z Opery Mini (dla urządzeń przenośnych). Opera potrafi samodzielnie monitorować prędkość naszego internetowego połączenia i uruchomić "dopalacz" wtedy gdy to konieczne. Minusem jest niższa jakość grafik.
  • Nowy wygląd - rzecz gustu. Jednym się podoba, innym mniej. Jak dla mnie jest nieco zbyt... błyszcząca ;) Ale na szczęście do Opery jest cała masa skórek (Narzędzia Wygląd... Znajdź więcej skórek lub http://my.opera.com/community/customize/skins/) więc bez problemu znajdziemy miły naszemu oku ubiór dla przeglądarki. Minusy - niektóre starsze skórki nie są do końca dopasowane do wersji 10 i niektóre elementy mogą wyglądać dziwnie.
  • Przeglądanie w kartach - czyli miniaturki stron na pasku zakładek. Do kilku otwartych stron w oknie już się przyzwyczailiśmy - taką funkcjonalność oferuje już nawet Internet Explorer. Nowością jest fakt, że możemy rozszerzyć pasek zakładek i wyświetlać miniaturki stron. Wystarczy kliknąć dwa razy na skrajną belkę na pasku zakładek lub kliknąć ją i pociągnąć w dół. opera1001 Miniaturki są generowane szybko i bez problemów. Minusem jest fakt, że miniaturki pochłaniają sporą część ekranu kosztem strony, którą wyświetlamy. Raczej nie będę korzystał z tej funkcji, choć pracując w większych rozdzielczościach to na pewno bardzo przydatna opcja.
  • Speed Dial - w końcu z możliwością konfiguracji (pisałem o tym tutaj). Możemy określić ile miniaturek stron ma się pokazywać w szybkim uruchamianiu, określić tło lub ukryć je permanentnie. opera1002
  • Sprawdzanie pisowni - czyli nie rób byków, korzystaj ze słowników ;) Oczywiście słownik polski jest dostępny, a nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy w prosty sposób zainstalowali kilka innych (jak to zrobić opisałem tutaj). I korzystali z nich naprzemiennie. Warto dodać, że sprawdzanie pisowni działa w całej Operze, a więc także w...
  • Klient pocztowy - czyli zintegrowany z przeglądarką klient poczty elektronicznej oraz książka adresowa. Korzystam od dawna i bardzo sobie chwalę. Prosto, funkcjonalnie z obsługą IMAP i POP3, ze śledzeniem wątków i obsługą wielu kont pocztowych.
  • Prędkość działania - nowy silnik przeglądarki wyświetla strony żwawo i bez zbędnych opóźnień. Odczułem wyraźną różnicę między wersją 9.6 a 10, a twórcy Opery już pracują nad kolejną wersją silnika. Przy tym Opera nie pożera ogromnych ilości mocy procesora i RAMu. Z moich amatorskich doświadczeń dużo mniej niż Firefox o IE już nie wspominając ;)
  • Opera Dragonfly - czyli narzędzie dla twórców stron internetowych o sporych możliwościach i nareszcie w ojczystym języku. opera1003
  • Różności - 100% w teście ACID 3, wsparcie dla czcionek CSS3, sesje, synchronizacja zakładek (tutaj znajdziesz instrukcję), czytnik kanałów RSS, automatyczne aktualizacje i zgłaszanie błędów oraz cała masa innych przydatnych opcji i funkcjonalności.
Mocno zachęcam do ściągnięcia i wypróbowania. To znakomity produkt, dostępny całkowicie za darmo. Opera znacznie umili nam surfowania po internetowych czeluściach, pomoże w komunikacji i sprawi, że Internet będzie bardziej przyjazny i ciekawszy :) Download: Opera 10.00 Final Lista zmian: http://my.opera.com/desktopteam/blog/opera-10-goes-final Ten build jest rozprowadzany za pomocą systemu automatycznej aktualizacji. Wersja ta nie posiada działającej usługi Opera Unite (będzie obecna w wersji 10.10). Dostępna jest polska wersja językowa.
"W Operze zawsze pracowaliśmy ciężko, by zainicjować nowe sposoby ulepszenia indywidualnych wrażeń wynikających z przeglądania Internetu. Opera Turbo jest naszą najnowszą innowacją, którą, jak sądzimy, każdy powinien spróbować, bowiem wszyscy mamy czasem do czynienia z wolnym połączeniem. Teraz jest już rozwiązanie, w dodatku zupełnie darmowe. Jesteśmy podekscytowani, oferując światu Operę 10 i mamy nadzieję, że jeszcze więcej ludzi odkryje to, co wie już 40 mln użytkowników: przeglądanie z Operą czyni Internet miejscem bardziej bezpiecznym, przyjemnym i interesującym". Jon von Tetzchner, prezes Opera Software