Pin It
operabanner Dziś ukazała się najnowsza wersja przeglądarki Opera 10, która niniejszym weszła w fazę beta. Uwaga! Jest to wersja Beta, testowa, mogąca powodować różne błędy. Instalując ją musisz liczyć się z możliwością crashów przeglądarki i jej dziwnych zachowań. Zrób kopię zapasową zakładek, notatek, poczty. Jeśli chcesz zaktualizować przeglądarkę z wersji 9.6x do wersji 10.x koniecznie zrób kopię zapasową profilu. Wersja 10 zmienia położenie takich katalogów użytkownika co może skutkować utratą zakładek, notatek i innych ustawień użytkownika. Lokalizację katalogu ze swoim operowym profilem znajdziesz klikając tutaj. Wersja 10 Beta 1 dostępna jest wyłącznie w języku angielskim.

Download Opera 10 beta 1 http://www.opera.com/browser/download/?ver=10.00b1

Lista zmian (changelog in English) http://www.opera.com/docs/changelogs/windows/1000b1/

Wprowadzono sporo nowości i wyeliminowano masę bugów. Poniżej kilka nowości, które przez ostatni rok programiści Opery wprowadzali do wersji 10 Beta.
 • Nowy silnik przeglądarki Opera Presto 2.2 - odpowiadający za przeglądanie stron i prędkość ich wyświetlania. Subiektywnie mogę stwierdzić, że strony rzeczywiście otwierają się szybciej. Nie przeprowadzałem żadnych miarodajnych testów, ale naprawdę widać sporą różnicę w prędkości ładowania się stron. O prędkości Opery 10 na WebHosting.pl
  Mimo że w środku programu wciąż działa stary engine skryptowy, jednak i tak widać niezwykłe przyśpieszenie działania stron. 64-bitowa wersja Opery 10 beta 1 uruchomiona na Linuksie (Kubuntu 9.04) jest nie tylko kilkanaście procent szybsza od wersji alfa w teście SunSpidera. Pod względem ogólnych wrażeń użytkownika, jest po prostu przerażająco szybka, pozostawiając najnowszego Firefoksa Shiretoko, a nawet kompilacje Chromium daleko w tyle. Wkrótce przeprowadzimy bardziej dokładne testy i przedstawimy Wam ich wyniki. Na pewno to efekt nowego engine'u wyrażeń regularnych – ale chyba nie tylko jego. Zmiany musiały pójść znacznie dalej.
  Źródło: http://webhosting.pl/Opera.10.beta.1.juz.jest.dostepna
 • Rozszerzenie funkcji Speed Dial operasd1 Funkcję tę opisałem tutaj. W wersji 10 rozszerzono ustawienia Speed Dial - można ustawić tło i zmienić ilość miniaturek widocznych na tej stronie bez potrzeby modyfikowania plików systemowych przeglądarki.
 • Opera Turbo - czyli kontynuacja pomysłu z Opery dla telefonów komórkowych. Polega to w skrócie na tym, że strona, którą chcemy odwiedzić jest kompresowana przez serwery Opery i dopiero trafia do nas. Plusem jest prędkość ładowania się stron. Minus: kompresowane obrazki i grafiki prezentują się tragicznie.
 • Automatyczne aktualizacje - automatyczne powiadamianie o nowej wersji przeglądarki. Możliwe także ściągnięcie pliku instalacyjnego oraz aktualizacja przeglądarki.
 • Raportowanie błędów - logowanie błędów przeglądarki i możliwość wysłania raportu opisującego błąd do programistów Opery, co pozwoli na szybsze naprawienie błędów przeglądarki.
 • Sprawdzanie pisowni - sprawdzanie pisowni w czasie rzeczywistym. Polski słownik można ściągnąć bez problemu dzięki możliwościom słownika Hunspell. Błędy są podkreślane na czerwono i dostępne są propozycje poprawnej pisowni. Można także dodawać własne słowa lub usuwać ze słownika już istniejące. Słownik działa także podczas korzystania z wbudowanego w Operę klienta pocztowego.
 • Test ACID 3 z wynikiem 100/100 - http://acid3.acidtests.org/
 • Nowa domyślna skórka autorstwa Jon Hicksa
 • Rozszerzenie przeglądania za pomocą kart tab_thumbnails3 Można teraz zwiększać pasek karty w zupełnie nowy sposób: rozciągając go lub klikając dwa razy, by odsłonić miniatury swoich ulubionych stron w dowolnym rozmiarze. Spowoduje to niestety zmniejszenie szerokości pola ze stroną internetową. Szerszy pasek z miniaturkami kart fajnie wygląda, ale ogranicza widoczność strony.
 • Opera Dragonfly - czyli narzędzie dla developerów i webmasterów. Inspektor HTML, DOM, CSS i wiele przydatnych narzędzi.
 • Wsparcie dla HTML 5, CSS3 color:transparent, SVG, czcionek TTF, OTF
Przy okazji wydania wersji 10 zaktualizowałem kilka instrukcji dotyczących obsługi Opery: Speed Dial - konfiguracja - http://www.arcy.net/opera/speed-dial/ Sprawdzanie pisowni - instalacja polskiego słownika - http://www.arcy.net/opera/sprawdzanie-pisowni/ Źródła: Opera DT Blog, WebHosting.pl, informacja własna.