Pin It

Gdy Twój dysk już ledwo zipie gnie się pod ilością i wielkością plików, a Ty nie wiesz gdzie te pliki są i które z nich zabierają cenne miejsce – użyj programu SpaceMonger, który prosto i logicznie pokaże Ci jakie pliki i katalogi zajmują przestrzeń dyskową.

Program w najnowszej wersji można pobrać ze strony http://www.sixty-five.cc/sm/
Jednak uwaga – jest to wersja trial i aby korzystać z niej stale należy kupić licencję.
Jednak ten sam program, tyle, że w starszej wersji można mieć za darmo! :)

Do własnego użytku używam wersji 1.4.0, która jest ostatnią darmową wersją tego programu wypuszczoną przez autorów. Co więcej nie trzeba jej instalować – wystarczy pobrać, rozpakować i uruchomić.
Darmową wersję 1.4.0 można ściągnąć ze strony http://www.sixty-five.cc/sm/v1x.php
lub pobrać poniżej

Po rozpakowaniu uruchamiamy plik SpaceMonger.exe. Pokaże się nam takie okienko:
SpaceMonger 1.4.0

Klikamy przycisk Open wybieramy dysk i OK. Następuje skanowanie dysku i analiza folderów i plików znajdujących się na partycji. Oczywiście czas skanowania uzależniony jest od wielkości dysku, liczby folderów i plików i zajętości powierzchni dysku. Ale generalnie skanowanie trwa chwilkę i nie trzeba nawet wychodzić zrobić sobie kawy :)
SpaceMonger 1.4.0

Kolorowa mozaika pokazuje objętość folderów i plików.
Klikając na nazwę folderu wyświetli się jego zawartość.
Klikając prawym klawiszem myszy na nazwę folderu wywołamy menu, które umożliwia operacje na folderach lub wyświetlanie ich w windowsowym okienku (Run / Open).

I tak właśnie znalazłem 1,5 GB plik tymczasowy baz antywirusowych, który ukryty głęboko w strukturach folderów siedział sobie niepotrzebnie i zabierał miejsce ważniejszym mieszkańcom dysku C :)