Pin It
AOL - amerykański gigant teleinformatyczny uderza na Polskę. Wchodzi z nowym portalem www.aol.pl. Tak potężna firma wchodzi na dziewiczy dla niej rynek i jak się opkazuje, traktuje ten rynek jak amazońską dżunglę, którą zamieszkują dzikusy, a nie świadomi cywilizacyjnego rozwoju internauci... Na początek pragnę zauwazyć i uprzedzić, że portal AOL.pl jest aktualnie w wersji beta. Ale beta to jest tylko z nazwy. Ja bym to zakwalifikował do bardzo wczesnej wersji alfa, podczas której autorzy doprowadzają do rzeczywistego działania portalu, w bardzo ograniczonym zakresie... Kupa błędów, niedociągnięć, niedoróbek. Taki portal nie powinien się w ogóle pokazać w sieci - tym bardziej, że to poważna firma, aspirująca jak mniemam do podziału internetowego tortu przychodów i zagarnięciu sporej jego części. Przeczytajcie sobie wcześniej wywiad z Arielem Eckstein - wicedyrektorem ds. ekspansji europejskiej AOL.. To jeden z najśmieszniejszych wywiadów z branży IT. czytając go miałem wrażenie, że pan Ariel jest kompletnie oderwany od rzeczywistości rynku w Polsce i nie ma pojęcia o czym mówi :) Pozwolę sobie skomentować kilka jego wypowiedzi - ostrzegam można pęknąć ze śmiechu:
Weźmy choćby pocztę AOL email (AOL Poczta), która ma szereg wspaniałych właściwości, jak choćby nielimitowaną pojemność skrzynki.
Niesamowite! To zupełnie tak samo jak Gmail czy Yahoo. Rodzimy tlen daje 10 GB. Zastanawiam się kto wykorzysta w pełni choćby te 10 GB na pocztę :)
Poczta obsługuje protokoły IMAP i POP3 dla wiadomości wychodzących, co oznacza, że użytkownicy mogą z niej korzystać na większości zewnętrznych klientów pocztowych.
Ja cie... Naprawdę?!!! To tak jak wszystkie konta pocztowe w większości portali na świecie :)
AIM radzi sobie z obsługą 1,7 milarda wiadomości błyskawicznych dziennie i został ostatnio oceniony przez Wall Street Journal jako najlepszy dostępny na rynku komunikator. Jest w pełni kompatybilny z ICQ i iChat i ma na całym świecie ponad 70 mln użytkowników.
AIM to komunikator firmy AOL. Jest najlepszy, najfajniejszy i... nie obsługuje żadnej polskiej sieci... Nie pogadasz ze znajomym z GG, Tlen, AQQ, Jabber. Klapa na całej linii - AIM pozostanie niszowym komunikatorem, którego używać będzie znikoma ilość użytkowników. Pobrałem i zainstalowałem - jest niefunkcjonalny i niechlujnie przetłumaczony! Wstyd!
AOL zaoferuje także aplikacja społecznościowe jak AOL Pictures (nazwa polska to AOL Foto) oraz AOL Video.
Kolejne wspaniałe, nowatorskie usługi :) Serwisów dla zdjęć jest od groma, począwszy od fotka.pl, a skończywszy na digart.pl. A wideo - nieśmiertelne YouTube.pl. A teraz uwaga - największy hit!
Dzięki aplikacji Winamp, AOL oferuje odtwarzacz multimedialny najwyższej jakości. Winamp daje użytkownikowi dostęp do unikalnych treści nadawanych w streamingu, oferuje też funkcję zdalnego odbioru multimediów, dzięki której można się cieszyć swoimi multimediami na wielu różnych platformach z dostępem do sieci. Polska wersja Winampa została zaprezentowana 10 października i zbiegła się w czasie z 10 urodzinami odtwarzacza. Z Winampem jesteśmy w stanie zbudować bazę użytkowników liczącą ponad 3,4 mln polskich internautów miesięcznie.
Buhahahahaha... Panie wiceprezesie - Winamp był spolszczony od lat, a znany w Polsce jeszcze dłużej :) No bez jaj - wynika z tego, że AOL łaskawie przedstawia nam wspaniałego Winampa, którego wcześniej Polacy nie znali i w ogóle nie wiedzieli co to jest i czym to się je :) Albo to jakiś żart, albo idiotyzm do n-tej potęgi... No dobra - miało być o portalu AOL.pl. Cała masa błędów - pewnie wszystkich nie wyłapię ale przedstawię te, które rzucają się w oczy na poczatku... - korzystasz z przeglądarki Opera? To zapomnij o przeglądaniu AOL.pl. Strona w Operze wygląda tak: Free Image Hosting at www.ImageShack.us Wszystko się rozłazi, rozwala - jednym słowem skandal! W kraju, gdzie użytkowników Opery jest cała masa, tak poważna firma wydaje takiego bubla. Już tylko za to powinno się zapomniec o AOL na zawsze. Wizerunek firmy w oczach userów Opery nieźle zmalał. Żeby nie było, że marudzę - strona www.aol.com też się w Operze w wielu miejscach rozłazi. Czyżby brak umiejętności informatyków, którzy nie potrafią dostosować portalu tak, aby się wyświetlał poprawnie pod wszystkimi przeglądarkami? Śmieszne i tragiczne zarazem... - http://www.aol.pl/ogolne/kontakt/ czyli strona służąca do kontaktu z administracją serwisu. Żadnego e-maila. Żadnego formularza poczty. Jaki zatem jest kontakt z nimi? Za pomocą komentarzy! Kpina z użytkowników... - Zatem chcąc się podzielić swoimi uwagami zamieszczam dłuższy komentarz, wciskam Zapisz i... nic się nie dzieje. Tekst zostaje w okienku, a ja czekam i czekam... Komentarz się nie pojawia... Podobnie rzecz się ma gdy chcę edytować istniejący komentarz i dodać do niego treść... - pod artykułami bookmarklety serwisów zagranicznych, których nikt w Polsce nie używa (digg, newsvine, reddit). Brak Wykopu, Gwaru etc. - brak informacji o tym w jaki sposób skonfigurować program pocztowy do odbioru poczty e-mail (SMTP+POP3). Czyli reasumując - jest taka mozliwość, ale AOL nie podaje jak to zrobić. Fajnie, gratuluję... - na stronie głównej przy newsach zamieszczane są miniaturki zdjęć bez ustalenia jakiegoś standardu - jedna większa, druga mniejsza... Pełna swoboda... - nie można założyć konta pocztowego ponieważ podany adres e-mail już istnieje.... Ale przy sprawdzaniu podczas rejestracji pokazuje, że jest wolny wybrany adres, jednak kiedy przesyła się dane rejestracyjne to nagle dany adres jest zajęty... - e-mail potwierdzający założenie skrzynki pocztowej wygląda tak:
Gratulujemy! OtrzymaliEmy TwojD rejestracjD do arcy@aol.pl. Firma AOLB. jest dumna z tego, E PotwierdE: teraz swC3j adres e-mail! JeEli zaE
- w galeri FOTO kilkakrotnie ujrzałem błąd wewnętrzny serwera...
"Internal Server Error The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request. Please contact the server administrator, [no address given] and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error. More information about this error may be available in the server error log."
- jak się wypełnia formularz i chce się głosowo usłyszeć kod weryfikacyjny to można - w języku angielskim! Pisałem już coś o kpinie z użytkowników? - mając adres mailowy aol.pl nie można pobrać programu antywirusowego, a mając aol.com można... Amyrykanie są lepsi od tych zacofanych Polaczków... - jeszcze jedna sprawa związana z newsami. Podpisywany jest traktat w Lizbonie. W tabelce z wiadomościami na stronie głównej nie ma o tym ani słowa. Jest za to Renia Beger i to na pierwszym miejscu. Info o traktacie pokazuje się po informacji "AOL już w Polsce". Wszystkie pozostałe portale w Polsce umieszczają to jako news dnia - u Was niestety najważniejszy jest żółty ludzik. Gratuluję autopromocji jednak weźcie pod uwagę, że sporo ludzi szuka na portalach informacji i wiadomości. A tak ważna jak podpisanie traktatu nie może być ignorowana i spychana przez żółtego ludzika... - gdy pisze się maila po polsku nie można uzyskać litery "ź" jak źrebie, bo pokazuje się okno wyboru opcji zapisu lub kontynuacji pisania maila. No tak w USA nie ma literki "ź" Tragedia, kpina, fatalnie, pusto i brzydko. Można by to uznać za jakiś żart, ale z punktu widzenia biznesowego to nie jest wcale śmieszne... A wiecie jak to jest - PR najlepszy jest jak jeden user przekaże drugiemu... A póki co polecać AOL.pl nie warto. Polska to nie Zimbabwe, mamy tutaj mnóstwo portali i jeśli AOL będzie ignorować głos użytkowników to po prostu userzy kopną AOL między oczy z półobrotu tak jak to odczuł eBay. Polski AOL nie wyróżnia się nioczym oprócz błędów. Pogodę, skrzynkę e-mail i niezbyt poprawnie dobierane informacje to są na setkach polskich portali. Komunikator będzie niszowy i nie wróżę mu dużych udziałów w rynku głównie dlatego, że nie wspiera polskich sieci (gg, tlen). Galerie FoTo są wszędzie. Bardzo kiepski start - jak dla mnie nawet grorszy niż ebaya. AOL.pl - kandydat do tytułu Wtopa Roku 2007. A wszystkim, którzy mówią - "dajcie AOLowi czas to wersja beta do poprawki" ja odpowiadam - wejdźcie korzystając z Opery na stronę aol.com... Strona istnieje już dłuuugo, a w Operze wygląda tragicznie. Poza tym jak się wchodzi na nowy rynek to się nie otwiera portalu w wersji Beta tylko w wersji maksymalnie poprawionej i dokończonej, aby wywrzeć jak najlepsze wrażenie na nowych użytkownikach. Tak zabugowana wersja AOL.pl nie powinna się w ogóle pojawić. To tyle mojej skromnej opinni :] Pozdrawiam serdecznie :]