Pin It

W Łodzi uchwalono, że od czerwca przyszłego roku obowiązywać będzie zakaz wydawania plastikowych torebek, popularnych w supermarketach, sklepikach i targowiskach. plastiki mają być zastąpione przez papierowe torby, a za nieprzestrzeganie tej uchwały przewidziano kary od 20 do 5 000 zł.
Moim zdaniem to świetny pomysł – powinien zostać wprowadzony w całej Polsce. Czas już zamienić syfiaste zrywki (tak u nas taka plastikowa torebka nazywana jest potocznie „zrywką” ;) ) na papierowe, neutralne i dające się powtórnie przetworzyć.
Plastiki nie będą fruwać na wietrze i zajmować miejsca na gałęziach drzew. I nie będą leżeć przez 500 lat, albo i dłużej…

Ale nie to mnie poruszyło tylko słowa przeciwników tej uchwały, którzy mówią, że wystarczy młodzież edukować ekologicznie, namawiać do segregacji odpadów i to wystarczy.

Po pierwsze: to państwo ma gdzieś edukację ekologiczną, bo trudno nazwać tak budowę autostrady przez tereny uznane za unikatowe w Europie. A to nie jedyny przykład choć najbardziej głośny.
Po drugie: wyobraźcie sobie taką sytuację (zapewniam Was, że prawdziwą) – stoją trzy duże pojemniki na szkło, plastik i papier. W różnych kolorach, opisane, ekologiczne segregowanie odpadów. Mieszkańcy miasteczka wrzucają doń posegregowane odpady. Po czym raz w tygodniu przyjeżdża śmieciarka i wszystkie pojemniki opróżnia, mieszając posegregowane odpady i opróżniając na wysypisku… Skandal, głupota i idiotyzm – niestety opisana sytuacja nie jest moim wymysłem…
Po trzecie: w USA od lat są używane papierowe torby i nic się nikomu nie stało.
Po czwarte: koszty? Owszem torby papierowe są nieco droższe niż plastikowe zrywki ale środowisko naturalne jest bezcenne i nalezy do nas wszystkich – zatem wszyscy powinniśmy ponosić pewne koszty związane z utrzymaniem środowiska w dobrym stanie.
Po piąte wreszcie: ktoś kto mówi „a co mnie obchodzi jakaś tam ekologia i środowisko naturalne” jest debilem i idiotą.

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam :]

Podobne artykuły